top of page
jinne studio.jpg

SPACES & STORIES

Vizuální estetika, která má schopnost dotknout se nehmotného.

Transformovat a povznášet prostory. Prostřednictvím umění uspořádání objektů a nastavení barevné palety. Přitahovat smysly a mysl. 

 

Za JINNE stojí Zuzana a Martina společně s týmem zkušených profesionálů z různých oborů, které se navzájem doplňují - rozumíme prostorům, umíme je maximálně připravit a dohlížíme na to, aby vše fungovalo. Stylově a bez stresu klienta.

NAŠE CESTA

Studio JINNE od svého vzniku v roce 2019 poukazuje na  důležitost vizuální estetiky a jejího vlivu nejen na to, jak se v prostorech cítíme a jak v nich žijeme, ale také jaký vliv má vizuální marketing na realitní trh.

 

Portfolio našich služeb se jako živý element každým rokem vyvíjí s rozšiřující se paletou klientů a jejich potřeb, ale i díky naší vizi a nápadům, které postupně z moodboardů a notesů ožívají.

jinne studio.jpg

JINNE FILOZOFIE

"Lidé instinktivně sahají po věcech, které považují za atraktivní."

S přizpůsobeným konceptem pro každého klienta najdeme vhodnou strukturu pro vytvoření scén a snímků potřebných z hlediska barevného tématu, atmosféry a storytellingu.

Věříme v sílu spolupráce - je zdrojem inspirace, obohacení a poznání. Spojujeme se s podobně smýšlejícími lidmi, podporujeme místní značky, budujeme komunitu a dlouhodobé vztahy.

jinne studio.jpg
zuzana mach.jpg

Zuzana Mach
co-founder

Zuzana stojí za každou vizi, její tvořivé schopnosti a snad nevyčerpatelná energie posouvá studio i projekty vždy o laťku výš. Její praxe začala v oblasti high-end realit už v roce 2004. Je zakladatelkou butikové realitní kanceláře a pohonným motorem JINNE, kde se stará o akvizici nových klientů a upevňování vztahů se stávajícími klienty. Věří v dlouhodobé kvalitní vztahy, a proto se za Zuzanou vrací osobnosti z řad diplomatů, podnikatelů, celebrit i korporací. Její kreativita a energie přesahuje také do oblasti marketingu a strategického rozvoje firmy.

 „Nacházím krásu v mnoha stylech a kulturách. Pokud však jde o osobní výběr, půjdu po sofistikovanosti, nadčasovosti a eleganci. Minimalistický interiér s kapkou eclectic. Ráda se obklopuji surovými a přírodními prvky. Věkem se mi líbí vintage kousky a nesmí chybět umění. Jsem obdivovatelkou architekta Vincenta Van Duysena a Axela Vervoordta."

Martina Zárubová
co-founder

Život je umění — Martinin obzvlášť. Její sedmiletá pracovní zkušenost v pražské umělecké galerii se promítá do přístupu

k projektům v JINNE. Stará se o návrhy home stagingu a photo stagingu, vybere styl ideální pro vaši nemovitost a s potleskem vybaví projekt nábytkem a dekoracemi z naší design banky. 

Její schopnost proměnit jakoukoliv místnost na krásný prostor i při omezených zdrojích okouzlí vás i vaše klienty. Zároveň se můžete těšit na její trpělivý a optimistický přístup, bude s vámi osobně konzultovat veškeré praktické pochody realizace. 

„Mám ráda uvolněnou eleganci s nádechem exotiky. Minimalismus

v mém domově nemá šanci. Preferuji osobitý prostor, ve kterém je vidět život, kombinaci starého a nového. Mou slabostí jsou různé umělecké objekty jako vázy, sošky a obrazy. Obdivuji secesní architekturu pro její propracované detaily, ale je mi blízká i filozofie Wabi Sabi."

martina zarubova.jpg
 • Why should I invest in preparation, when a buyer can and will make adjustments according to his wishes?
  Excellent question. The answer is simple. First impressions are crucial and you can make them just once. They influence the buyer's decision, and most importantly, will fundamentally affect the price. The buyer must see the space as his home, although of course he will remodel it to his liking. He needs to see a clean canvas. An unprepared space deprives you of the opportunity to get the highest possible price and prolongs the entire sales process. An unfinished space discourages buyers, resulting in offers that are significantly lower than your asking price. The aim of the preparation is to show the property in its best light, to remove obvious signs of use, to brighten the space. The interior must radiate a positive mood and emotions, so that it has the best effect on tours from the moment you enter. Home staging and preparation affect all the buyer's senses. If they are undervalued, you will lose more on the sale than the investment in the preparation itself.
 • I am not from Prague and I am about to sell my property. Can I consult with you online?
  Certainly! We do also online consultations and advisory. Just send us photos and video of the place. We will focus on the overall condition of the property as well as individual rooms and find out where maintenance or repair is necessary. We will then prepare a manual for you - specific recommendations and tips on how to prepare and modify your property so that you can make the space as attractive as possible at the lowest possible cost and prepare it for tours with interested parties. A check list for each room is also included, so that you can simply cross off individual tasks during the implementation. The price of this service is CZK 11,900 incl. VAT.
 • How long in advance is it necessary to inquire a home staging installation for the property?
  The ideal time is two weeks – when the property is a good condition and no cosmetic repairs or modifications are needed. However, if the time is of an essence and you need to prepare and style the property for a photo shoot as soon as possible, we will try to accommodate you and we will definitely find a solution. Sometimes we manage to make miracles in no time :)
 • What does the Home Staging service include?
  Stylist's time - from drawing up a tailor-made concept (based on a condition and equipment of the property) to the actual implementation. The stylist will ensure all preparation and implementation within the agreed scope and schedule, the delivery, assembly and installation of our furniture, decorations and accessories, and final styling before the photo shoot, assistance during the photo shoot itself and then packing and removal of the borrowed equipment at the end of the installation lease. In addition, we also offer a variety of additional services such as minor repairs, painting, interior and exterior maintenance, cleaning, installation/disassembly of ceiling lights, larger flower installations or services of our photographer.
 • How much does the Home Staging cost?
  We will send you a quote ofter after an initial concultation, which gives us more accurate idea of the space in question, its condition and what your needs and budget are. Based on the findings, we will recommend the optimal scope of services to make the visual appearance of the property more attractive. The price therefore also depends on the size, condition of the property and the chosen rental period of the installation - equipment from JINNE Design Bank. In our price offer, we include the price of the stylist service, delivery, adjustments, photos and possibly other selected additional services. The best way to find out the price for your project is to leave a contact and we will be happy to get in touch with you.

FAQs

bottom of page